Dlaczego klocki hamulcowe są tak ważne w każdym samochodzie?
Klocki hamulcowe pełnią niezwykle istotną rolę w każdym pojeździe. Zła jakość i zbyt duże zużycie tego elementu może stwarzać poważne zagrożenie na drodze zarówno dla kierującego pojazdem, jak i innych uczestników ruchu. Jakie https://superparts.pl/250405-klocki-hamulcowe klocki hamulcowe warto kupić do swojego auta, by czuć się bezpiecznie i maksymalnie skrócić drogę hamowania w każdych warunkach? Jak często należy je wymieniać, by cały układ hamulcowy zachował pełną sprawność? Dowiedz się tego wszystkiego z dzisiejszego artykułu.
Jaką rolę w samochodzie pełnią klocki hamulcowe?
Klocki hamulcowe są niezwykle ważnym elementem każdego układu hamulcowego. Zaciskając się na tarczach, sprawiają, że samochód zaczyna zmniejszać prędkość i ostatecznie może się zatrzymać. Zasada ich działania jest dość prosta. W momencie wciśnięcia pedału hamulca pompa wytwarza ciśnienie, które wyciska z zacisku tłoczek. Ten z kolei oddziałuje na klocki, sprawiając, że mocno ściskają one tarczę hamulcową. Odpowiednia budowa całego układu sprawia, że na wszystkie klocki (jest ich w samochodzie 8 - po 2 na każde koło) działa taka sama siła. Umożliwia to równomierne hamowanie.
Klocki w zależności od rodzaju składają się z 3-5 warstw zapewniających odpowiednią wytrzymałość i skuteczne hamowanie w każdych warunkach. Pierwszą warstwą jest część nośna, która umożliwia przeniesienie siły z tłoczka bezpośrednio na klocki. Jest ona zabezpieczona lakierem antykorozyjnym zapobiegającym rdzewieniu. Kolejne warstwy wykonane są z mieszanek różnych składników pomagających wytrzymać wysoką temperaturę oraz spore obciążenie.
Zakup klocków hamulcowych nie jest zbyt skomplikowany, a na rynku mamy do wyboru wiele firm wytwarzających te podzespoły. Kupić je można w różnej cenie, która przeważnie zależy od jakości danego produktu. Decydując się na wymianę klocków, warto dostosować je do tarcz, bo może okazać się, że brak współpracy pomiędzy tymi komponentami będzie objawiał się głośnym piszczeniem przy każdym wciśnięciu pedału hamulca.
Kiedy należy wymienić klocki hamulcowe i gdzie najlepiej ja kupić?
Nowe samochody wyposażane są coraz częściej w elektroniczną kontrolę grubości okładziny na klockach. Starsze modele nie mają jednak takiej funkcji. Jak często należy więc decydować się na ich wymianę? Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo podzespół ten nie ma podanego przebiegu, który powinien skłonić nas do wizyty w warsztacie. Klocki hamulcowe wymieniamy, gdy grubość okładziny ściernej spadnie poniżej 2-3 mm. Wielu producentów wyposaża swoje klocki w specjalne blaszki, które wydając nieprzyjemny, metaliczny odgłos dają nam znać, że czas rozglądnąć się za nowym sprzętem. W przypadku braku takiego wyposażenia częstym objawem zużytych klocków jest głośne piszczenie.
W zależności od stylu jazdy powinniśmy kontrolować grubość okładziny co 6-12 miesięcy. Nawet jeśli w porę nie zauważymy, że jest ona coraz cieńsza, fakt ten może zostać wykryty w trakcie corocznych badań diagnostycznych pojazdu.

Pomimo tego warto raz na jakiś czas sprawdzić, w jakim są stanie. Można to zrobić np. przy okazji wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie.
Zastanawiasz się gdzie najlepiej kupić klocki hamulcowe, by otrzymać dobrą jakość i korzystną cenę? Bez wątpienia jednym z lepszych miejsc na takie zakupy jest internetowy sklep motoryzacyjny umożliwiający kupno markowych produktów w niskiej cenie. Oczywiście kupić je można właściwie w każdym sklepie, ale robiąc zakupy w sieci mamy spory wybór, który nie zawsze jest możliwy w okolicznym sklepie z częściami.
Pamiętajmy, że klocki hamulcowe tworzą integralną całość z tarczami. Awaria jakiegoś z tych podzespołów mocno utrudnia hamowanie. Podczas wymiany klocków, warto więc sprawdzić, w jakim stanie są tarcze. Czasami zdarza się, że pomimo ich dużej grubości zaczyna pojawiać się brzydki, rdzawy rant mówiący nam, że klocek nie przylega całą swoją powierzchnią do tarczy. W takiej sytuacji można wymienić tarczę lub zdecydować się na proces toczenia, który spowoduje, że całość zostanie wyrównana.